3 idejas pēdu veselības stiprināšanai vasarā

Sports

3 idejas pēdu veselības stiprināšanai vasarā

Vasara ir piemērotākais laiks, lai arī bērnu pēdas izbaudītu brīvību. Kādi ir labākie veidi bērnu pēdu profilaksei un veselības stiprināšanai vasarā, un kāpēc pēdu treniņš nav tikai muskuļu treniņš, stāsta sertificēta fizioterapeite Iveta Kantiņa (KRC Jaunķemeri).

Par to, ka staigāt basām kājām ir veselīgi, ir dzirdēts daudz. Tomēr reizēm ir piemirsts, kāpēc tas ir tik vērtīgi. Pēda ir pirmais saskares punkts ar virsmu, kas ziņo smadzenēm, uz kā cilvēks ir uzkāpis, un kā muskuļiem būtu jārīkojas, lai cilvēks noturētu līdzsvaru. Tāpēc staigāšana ar basām kājām savā veidā arī trenē smadzenes, jo tās muskuļiem dod atgriezenisko saiti par to, kā noturēt līdzsvaru un kā stāvēt vai staigāt pa dažādām virsmām. Tomēr speciāliste uzsver, ka staigāšana ar plikām pēdām pa gludu un līdzenu virsmu, piemēram, tādiem grīdas segumiem kā lamināts, linolejs, parkets un tamlīdzīgi, vēlamo efektu nedos.

Lūk, trīs vienkārši veidi, kā ar rotaļu elementiem profilaktiski stiprināt bērnu pēdu veselību vasarā. I. Kantiņa norāda, ka pirmsskolas vecuma bērniem visefektīvāk būs dažādus pēdu stiprinošus pasākums veikt ar rotaļu elementiem, ne tik daudz kā nodarbību veidā.

Ļaut pēdām sajust dažādas virsmas

Pēdas trenē un attīsta staigāšana ar plikām kājām pa dažādām virsmām – tieši virsmu dažādība nodrošina lielāku treniņu gan pēdu muskulatūrai, gan gaitai. Tāpēc vasarā – jo vairāk dažādu virsmu sajutīs bērna basās kājas, jo labāk!

Dabā tā būs staigāšana pa zāli, smiltīm, maziem akmentiņiem, grants ceļiem, jūrmalas vai ezera smiltīm – jebkāda virsma, kas mazajām pēdām būs patīkama. Tāpat dažādas baskāju takas ir lieliska iespēja pēdām izbaudīt dažādību. I. Kantiņa norāda – ja vasaras beigās pēdiņas mazajam ir melnīgsnējas no skraidīšanas ar basām kājām, tā ir laba zīme, ka pēdas savu prieku vasarā ir saņēmušas.

Atbilstošas vides iekārtošana

Papildu aktivitātēm laukā arī telpās ir iespējami risinājumi, kas palīdzēs pēdām attīstīties. Telpu, kur uzturas bērns, ieteicams iekārot tādu, lai tā rosinātu darboties aktīvi. Piemēram, izvietot dažādas virsmas, arī virsmu paklājiņus un šķēršļus, un ļaut bērnam dzīvoties ar basām kājām. Kā norāda I. Kantiņa, pirmsskolas vecuma bērni parasti bez mudinājuma un ar lielu prieku kāpj uz dažādiem šķēršļiem, tāpēc ir vērts tos integrēt telpas daļā, kurā rotaļājas bērns. Piemēram, pie bērna plauktiņa var nolikt kādu masāžas paklājiņu vai citu šķērsli, uz kura bērns labprāt kāps un trenēs pēdiņas.

Spēle – priekšmetu pacelšana ar pēdu pirkstiem

Spēle, kas var patikt bērniem, īpaši, ja tajā iesaistās ari pieaugušie, ir dažādu priekšmetu pacelšana ar kāju pirkstiem. Tās var būt mazas figūriņas, saplēstas salvetes gabaliņi, kas ir jāpaceļ. Spēli var spēlēt arī kā priekšmetu – čiekuru, kastaņu – pārvietošanu no viena trauka otrā. Tāpat var vienoties ar bērnu, ka istabas kārtošana vai mantu salasīšana notiks šādā veidā – paceļot lietas ar pēdām.

Saistītie raksti